Krom Hurdası Nedir?By
editor
28 Mart 22
0
comment

Krom Hurdası Nedir?

 

 

Öncelikle Krom Nedir?

Krom, geçiş metallerine ait kimyasal bir elementtir. Krom bileşikleri farklı renkler alabilir, bu nedenle genellikle vernik ve boya için pigment olarak kullanılır. Bu nedenle krom, adını Yunanca chrṓma (renk) kelimesinden almıştır.

Doğada, krom nadiren saf bir mineral olarak bulunur. Şimdiye kadar, kromun doğal biçimde oluştuğu yalnızca on yer bilinmektedir. Bu nedenle, mineral kromit (ayrıca kromit olarak da bilinir) olarak bağlı bir biçimde açık ocaklarda çıkarılır.

 

Krom’un Tarihçesi

1763 gibi erken bir tarihte, bir Rus bilim adamı Urallarda keşfettiği ve incelediği kırmızı bir kurşun cevheri hakkında rapor verdi. Diğer kimyagerler de yıllar boyunca aynı yerde onu bulup incelemiş olsa da, başlangıçta kurşun, arsenik ve kükürtten oluşan bir bileşik olduğu düşünülüyordu. Krom bileşeni keşfedilmemiş olarak kaldı.

Bilinmeyen metalik madde 1797’ye kadar tanınmadı. Bir yıl sonra, elementer krom ilk kez başarıyla üretildi. Yeni keşfedilen metal, tuzlarının çok renkli doğası nedeniyle Yunanca renk kelimesinden sonra krom olarak adlandırıldı.

  1. yüzyılda krom bileşikleri esas olarak renk pigmentleri olarak kullanılırken, 20. yüzyılda krom bileşikleri alaşım olarak kullanılmıştır.

 

Krom: Özellikler ve Görünüm

Krom, öncelikle pürüzsüz ve dokunuşa hoş gelen gümüşi beyaz rengiyle bilinir. Krom, ham haldeyken şekillendirilmesi ve dövülmesi kolaydır. Metal ayrıca ısıya dayanıklı ve korozyona dayanıklı olarak kabul edilir. Krom tabakalı kaplama malzemeleri ayrıca onları korozyon, ısı ve çatlaklardan korur. Krom kaplamalar sadece diğer malzemelere güzel bir parlaklık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda onları daha esnek hale getirir ve paslanmayı önler.

 

Krom Kullanımı

Krom ve bileşikleri farklı alanlarda kullanılmaktadır. Burada size en önemlilerini sunmak istiyoruz:

  • Korozyon ve ısı direnci sağlamak için bir alaşım olarak
  • Doğrudan çelik üzerine sert krom kaplama olarak (örn. motor yapımında)
  • Mobilya ve plastik parçaları güzelleştirmek için dekoratif krom kaplama olarak
  • Kimyasal reaksiyonları hızlandırmak ve etkinleştirmek için bir katalizör olarak
  • Deri üretimi için en önemli süreç olan krom tabaklama için
  • Krom kaplama ürünler, paslanmaya, hasara ve ısıya karşı dayanıklı oldukları için temizlenmesi ve nemli bir bezle silinmesi de kolaydır.

 

Hurda Krom Nereye Satılır?

Hurda haldeki krom, hem krom maddesinin işlevselliğinin fazla olması hem de üretimde yaygın olarak kullanılmasından dolayı neredeyse bütün hurdacılar tarafından satın alınmaktadır. Piyasada çok fazla hurdacı bulunmakta ve bu hurdacıların bir kısmı merdiven altı olarak tabir edilen şekilde çalışmaktadır. Bu yüzden sorun yaşamadan ticaret gerçekleştirmek ve ödemenizi problemsiz bir şekilde alabilmek için güvenilir ve kaliteli bir hurda firması ile çalışmanız çok önemlidir. Eğer böyle bir hurda firması bilmiyorsanız ve nereden bulacağınız hakkında bir fikriniz yoksa bize bir telefon açmanız yeterli. Firma yetkililerimiz aklınızdaki tüm soruları içtenlikle cevaplayıp kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacaklardır.

 

Hurda Krom Fiyatları

Hurda krom piyasası da ürünün arzı ve ekonomideki gelişmelerden etkilendiğinden dolayı fiyatı sürekli olarak değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle döviz kurunda yaşanan ani artış ve azalışlar hurda krom fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden en doğru fiyat bilgisini öğrenebilmek adına firmamızı arayabilirsiniz. Firma yetkililerimize elinizdeki hurda krom miktarını kilogram cinsinden ilettiğinizde kolayca fiyat teklifi alabilirsiniz.