Hurda AlüminyumBy
editor
24 Şubat 22
0
comment
Hurda Alüminyum

Hurda Alüminyum ile alakalı içeriğimize ulaşım sağlayabilirsiniz. Alüminyum ve alüminyum alaşımlarından oluşan atıklara alüminyum hurdası denir. Alüminyum yerkabuğunda en yaygın metaldir ve esas olarak bağlı halde bulunur. Birincil alüminyum çoğunlukla, bozunması genellikle çevresel hasara yol açan boksitten elde edilir. Alüminyumun geri dönüştürülmesi, önemli ölçüde daha iyi bir çevresel dengeye sahiptir.

Alüminyum geri dönüşümü: enerji ve kaynak tasarrufu sağlar

Boksitten yeni alüminyum üretmeye kıyasla yüzde 95’e varan enerji tasarrufu sağladığından, özellikle alüminyumla geri dönüşüm mantıklıdır. Bu nedenle geri dönüşüm süreci, yeni nesle kıyasla enerjinin yalnızca yüzde 5-10’unu gerektirir. Aynı zamanda doğal gaz gibi birincil enerji kaynakları korunur ve geri dönüşüm ile çevreye verilen zararın önüne geçilir.

Pahalı enerji fiyatları nedeniyle, alüminyum geri dönüşümü uzun zamandır kazançlı olmuştur ve bu nedenle alüminyum hurda, hurda sahalarında ve hurda bayilerinde her zaman büyük talep görmektedir. Ayrıca, geri dönüştürülmüş alüminyum ile yeni alüminyum arasında kalite farkı yoktur. Alüminyum bu nedenle neredeyse sonsuz bir şekilde geri kazanılabilir.

Bu, alüminyumun yüksek geri dönüşüm oranını açıklar: alüminyum ambalajların yaklaşık dörtte üçü geri dönüştürülür. Bu nedenle alüminyum, en yüksek geri kazanım oranına sahip ambalaj malzemesi olarak kabul edilir.

İçecek kutularının geri dönüşüm oranı yüzde 96 (Kuzey Avrupa) ile çok yüksek olsa da, alüminyumu karton ve plastikten ayırmak zor olduğu için içecek kartonları genellikle geri dönüştürülemez.

Kullanım: hafif çok yönlü alüminyum

Hafifliği nedeniyle alüminyum popüler bir malzemedir ve örneğin ambalaj endüstrisinde içecek kutuları veya kartonları şeklinde kullanılır. Alüminyum ayrıca tüketici elektroniği ve otomotiv mühendisliğinde de kullanılmaktadır. Paslanmaz olma avantajına sahiptir ve yüksek ısı ve elektrik iletkenliğine sahiptir.

İnşaat sektöründe çatılar, armatürler, kulplar, garaj kapıları, pencereler, kapılar ve otoparklar alüminyumdan yapılmaktadır. Yüksek esnekliği nedeniyle bazı salonlar ve çadırlar da alüminyumdan yapılmıştır. Makine mühendisliği ve elektrik mühendisliğinde, alüminyum robotlarda ve motorlarda bulunur ve aynı zamanda iklimlendirmede de popüler bir malzemedir. Sahne yapımında alüminyum kafes kirişler kullanılmaktadır.

Kararlılığı ve düşük ağırlığı nedeniyle alüminyum, havacılık endüstrisinde de giderek daha fazla önem kazanıyor. Ekstrüde profillerde magnezyum, silikon ve diğer metaller içeren alüminyum alaşımları, neredeyse çeliğin stabilitesini sağlar ve bu nedenle uçaklarda ağırlık azaltma için popüler malzemelerdir. Daha düşük ağırlık yakıt tasarrufu sağladığı için havayolları için en büyük maliyet faktörü aynı zamanda çevreye de fayda sağlıyor.

Hurda Alüminyum

Alüminyum Hurda Oluşumu

Herkes alüminyumu her zaman popüler olan alüminyum folyodan bilir ve içecek endüstrisinde alüminyum genellikle içecek kutularından geri kazanılır. Alüminyum hurda ayrıca alüminyum jantlar, alüminyum profiller, alüminyum-bakır soğutucular, delikli saplamalar, çubuklar ve talaşlar şeklinde de oluşur. Matbaalarda, daha sonra kolayca geri dönüştürülebilen alüminyum ofset plakalar kullanılır.

Alüminyum hurda, motorlar, muhafazalar, bisikletler ve bahçe mobilyaları gibi birçok günlük nesneden kaynaklanmaktadır. Şantiyelerde yıkım ve yenileme çalışmaları için alüminyum kablolar.

Hurda satıcıları, alüminyum teli çıplak, yani yalıtımından arındırılmış ve herhangi bir temas noktası veya yapışma olmadan satın alır. Elektrik endüstrisinden çıplak ve temiz alüminyum korkuluklar ve pencere pervazları da satın alınmakta ve geri dönüştürülmektedir.

Dökme alüminyum, alüminyumdan yapılmış tencere, tava ve fırın tepsileri gibi pişirme gereçlerini tanımlamak için kullanılır. Burada da demir kulp, tava gibi yabancı maddeler çıkarılırsa daha iyi bir fiyat alabilirsiniz. Ayrıca yabancı metaller de daha kolay satılabilir.

Alüminyum hurdası bu şekilde sınıflandırılır

Aşağıdaki alüminyum hurda türleri, EN 13901-1 ila 13901-16 Avrupa standardında tanımlanmıştır:

 • Alaşımsız Alüminyum
 • Tel ve Kablo
 • Tek Dövme Alaşım
 • Aynı alaşım serisinden iki veya daha fazla dövme alaşım
 • İki veya daha fazla dövme alaşım
 • Dökümler
 • Alüminyum İçecek Kutuları
 • Alüminyum-Bakır Soğutucu
 • Talaş
 • Karışık Talaş
 • Alüminyum Ambalajdan Hurda

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı benzer konulara ulaşım sağlamak için Google baz alarak site içeriğinde arama yapabilirsiniz.