Bakır Hurda KırkambarBy
editor
03 Mart 22
0
comment
Bakır Hurda

Bakır Hurda Kırkambar ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Son yıllarda artan hammadde fiyatları nedeniyle bakır hurdası her zamankinden daha popüler. Şubat 2011’de bakır fiyatı ton başına 10.000 ABD dolarının üzerine çıktı. Cevherden üretilen birincil bakır ile geri dönüştürülmüş bakır arasında kalite farkı olmadığı için bakır işleme kazançlı bir iştir. Hurda satıcıları genellikle sizden büyük miktarlarda bakır hurdasını ücretsiz olarak toplamaktan mutlu olurlar, bu da size zaman ve para tasarrufu sağlar.

Bakır Kullanımı

Bakır altından daha yüksek bir iletkenliğe sahip olduğundan, genellikle kablolar, iletken hatlar ve devreler için kullanılır. Havai hatlar veya güç kabloları gibi yüksek gerilime maruz kalan kablolar için bakır ve magnezyumdan yapılmış yorulmaya dayanıklı alaşımlar kullanılır. Oksijen içeriği ne kadar düşükse ve dolayısıyla bakır içeriği ne kadar yüksek olursa, iletkenlik o kadar yüksek ve korozyona karşı duyarlılık o kadar düşük olur. Bobinler, bobinler, motorlar ve transformatörler gibi diğer birçok elektrikli bileşen de bakır olmadan düşünülemezdi.

İnşaat sektöründe bakır ve bakır alaşımlı pirinç borular, musluklar, bağlantı parçaları ve ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Çatılarda bakır çatı veya yağmur olukları şeklinde kullanılır.

Ulaştırma sektöründe, otomobil ve kamyonlar için bakır gereklidir. Ortalama bir orta boy araba, 20 kilogramdan fazla bakırdan oluşur. Bakır ayrıca uçaklarda ve trenlerde kullanılır ve yüksek hızlı bir tren 2 ila 4 ton bakır içerebilir. Gemi gövdelerinin yapımında çeşitli bakır-nikel alaşımları kullanılır ve bakır ve alaşımlarının ısı iletme özellikleri makine mühendisliğinde değerlendirilir. Son olarak, hemen hemen herkes cüzdanlarında madeni para şeklinde küçük miktarlarda bakır taşır.

Hurdada her zaman olduğu gibi, hurda satıcısından alacağınız nihai fiyat için hammadde fiyatı ve hurdanın kalitesi büyük önem taşımaktadır. Bakır hurdasının en az yüzde 90 – 95 oranında yüksek bakır içeriğine sahip olması ve yapışma ve kirlilik içermemesi çok önemlidir. Bakır hurdası farklı kalite seviyelerine ayrılmıştır.

Bakır Hurda

Bakır Hurda Millberry

Millberry bakır hurdası, yapışma ve diğer kirlerden arındırılmış çıplak ve parlak bakır teldir. Halk arasında yanlış bir şekilde verdigris olarak adlandırılan ve asitleme sırasında ve korozyon sonucu oluşan yeşilimsi bir tabakaya sahip bakıra burada izin verilmez.

Elektrik hatlarında kullanılanlar gibi kalın bakır kablolar özellikle yüksek kalitededir. Öte yandan, telefon veya veri kabloları genellikle yalnızca küçük bir bakır çekirdek içerir ve ayrıca kılıfın ayrılması ve plastiğin atılmasıyla ilgili maliyetler de vardır. Hurda satıcısında daha yüksek fiyatlar elde etmek için kabloyu soymak mantıklıdır. Yağsız veya boya izleri olmayan çıplak bakır kablo daha sonra Millberry bakır olarak da anılır. Ayrıca kalay gibi başka metaller buraya dahil edilemez.

Bakır Hurda Berry

Artık parlamayan ve hafif oksitlenmiş bakır tel, Berry Bakır Hurda kategorisine girer. Korozyon, bu bakır hurdanın yeşilimsi veya siyah görünmesine neden olabilir.

Hurda Talaşları

Bakır hurda Talaşlar, bakır işlendiğinde, çoğunlukla tornalama, delme ve planyalama sırasında oluşur. Cipsler temiz, yani diğer metallerden ayrılmış olmalıdır.

Bakır hurda çeşitleri

  • Bakır tel: Berry kararmış bakır teldir ve Millberry çıplak bakırdır
  • Sert bakır
  • Rafine bakır
  • Bakır levhalar
  • Bakır kablo
  • Bakır granüller
  • Bakır Topuz: Bakır Külçeler, Bakır Bloklar ve Bakır Çubuklar
  • Yalıtımsız bakır tel

Bakır Hurda Alım Fiyatları

Bakır hurda, birikme ve diğer kirlerden arındırılmışsa daha yüksek bir fiyata satılabilir. Özellikle %95 veya daha yüksek saflığa sahip bakır hurdaları bu günlerde iyi para getiriyor. Önce ayrılması veya tasnif edilmesi gereken bakır hurdaları için daha az ödeme yapılır. Bu nedenle, örneğin bakır kablolarda, kabloları teslim etmeden önce plastik yalıtımdan arındırmanız tavsiye edilir. Bu, kablo soyma makineleri ile kolayca yapılabilir.

Özellikle şantiyelerde daha fazla miktarda bakır birikir. Sadece kablo kalıntıları değil, aynı zamanda ısıtma sistemleri, oluklar ve su boruları da genellikle bakırdan yapılır. Daha fazla detaylı arama yapabilmek için benzer konular ile alakalı Google baz alabilirsiniz.