Alüminyum nedir? Kullanım alanları nerelerdir?By
editor
24 Mart 22
0
comment

Alüminyum nedir? Kullanım alanları nerelerdir?

 

 

Alüminyum Nedir?

Alüminyum hafif bir metaldir ve ilk olarak 19. yüzyılda keşfedilen kimyasal sembolü Al olan elementtir. Bugün, periyodik tablodaki atom numarası 13 olan metal, dünyanın en önemli malzemelerinden biridir – onu günlük hayatta birçok farklı nesnede, aynı zamanda boru, sac veya alüminyum gibi yarı mamul ürünler şeklinde de buluruz. profiller. Yüzde sekizin üzerinde bir paya sahip olan alüminyum, aynı zamanda yerkabuğunda bulunan en yaygın üçüncü elementtir. Bununla birlikte, bu, nihai olarak geç keşfini de açıklayan saf haliyle değildir.

 

Alüminyum Kullanım Alanları

Alüminyum mükemmel şekillendirme özelliklerine ve yüksek esnekliğe sahiptir. Alüminyum, ağırlık tasarrufu, koruyucu işlev, stabilite ve korozyon direncinin gerekli olduğu her yerde kullanılır. Alüminyum dayanıklı, kullanışlı ve modern dünyamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Nedenmiş? Çok yönlü özellikleri ile!

 

Çok Yönlü

Alüminyum birçok şekilde kullanılabilir ve günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. İnşaat sektöründen ulaşım ve trafik sistemlerine, makine mühendisliğinden elektrik mühendisliğine, ambalajdan spor ve eğlence ürünlerine kadar farklı alanlarda bulunabilir.

 

Alüminyum ile inşaat

Ekolojik ve ekonomik bir şekilde inşa etmek ve uzun ömürlülüğe odaklanmak istiyorsanız, binanın içinde ve üzerinde alüminyum kullanırsınız, bu da onu “daha akıllı” yapar. Alternatif enerjilerin kullanımı aynı zamanda malzemeye ısı eşanjörlerinde, güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinde yeni uygulamalar sağlar. Alüminyum yanıcı değildir. Bu, özellikle inşaat sektöründe büyük bir avantaj olduğunu kanıtlıyor. Alüminyum pencereler, cepheler, kapılar, kış bahçeleri, güneşten korunma cihazları, duş kabinleri, korkuluklar, çatı ve duvar sistemleri, bağlantı ve tutamaklar, ızgaralar, anten ve paratoner konstrüksiyonlarının yanı sıra fotovoltaik sistemler için destekleyici yapılarda kullanılmaktadır.

 

Ulaşım ve Trafik

Hafiflik ve dolayısıyla düşük işletme maliyetleri, yüksek taşıma kapasitesi, uzun hizmet ömrü ve düşük bakım maliyetleri, gümüşi parıldayan metalin avantajlarıdır. Alüminyumdan yapılmış hareketli parçalar, çelikten yapılmış benzer parçalara göre daha düşük kütleye sahiptir. Önemli ölçüde daha az enerji ile hareket ettirilebilir, hızlandırılabilir ve frenlenebilir. Bu, enerji tasarrufu sağlayan ulaşım üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tasarruf edilen yakıt sayesinde alüminyum uçaklar, gemiler, trenler ve otobüsler sadece birkaç yıl sonra pozitif enerji dengesine sahip oluyor.

Alüminyum; karoser, şasi, motor blokları, dişliler, bagaj kapakları, kapılar, jantlar, silindir kapakları, tekerlekler ve boyalar için efekt pigmentleri gibi otomotiv endüstrisinde, ayrıca bisikletler, motosikletler, yelkenli tekne direkleri, raylı taşıtlar vb. ICE ve tramvaylar olarak, örneğin ticari araçların üst yapılarında, uçak yapımında, nakliyede ve sel kilitlerinde. Alüminyum, elektromobilitede giderek daha önemli bir rol oynuyor.

 

Makine ve Elektrik Mühendisliği

Günümüzde endüstriyel otomasyon tek bir şeyle ilgilidir: kontrollü hareket dizileri. İşte alüminyum burada devreye giriyor! Hafif alüminyum bileşenler, robotların ve taşıma cihazlarının hassasiyet ve hareketlilik elde etmesine yardımcı olur. Makine elemanları, dayanıklılık, korozyon direnci ve hizmet ömrü açısından alüminyum kullanımıyla amaçlanan işleve tamamen uyarlanabilir. Alüminyum manyetik değildir. Bu, elektrik mühendisliği, elektronik ve makine mühendisliğinde önemlidir. Hafif metal, ısı, ışık ve elektromanyetik dalgaların iyi bir yansıtıcısıdır. Yansıma ile oluşturulan metalik parlaklık boyalarda kullanılır.

 

Ambalajlar

İster gıda, ister kozmetik, ister ilaç sektöründe olsun – alışveriş yaparken tamamen veya kısmen alüminyumdan yapılmış ambalajlara rastlarsınız. Nedeni: alüminyum hafiftir, iyi sızdırmazdır, kendine has bir tadı yoktur, hem pişirme sıcaklığına hem de donmaya karşı dayanıklıdır, aynı zamanda iyi iletkenliğe sahiptir ve olağanüstü bariyer özellikleri sayesinde yabancı aromaların, tozun, mikropların, oksijenin ve yabancı maddelerin içeri girmesini engeller. ışık. Bu, örneğin bakkaliye ürünlerinin artık sorunsuz bir şekilde uzun mesafelerde taşınabileceği ve depolanabileceği anlamına gelir. Alüminyumun hafifliği nakliye sırasında enerji tasarrufu sağlar. Çikolata taze kalır, soslar lezzetli kalır ve meyve suları vitaminlerle doludur. Kozmetikte metal, özel baskı ve şekillendirme teknolojileri sayesinde ürünlere yüksek kaliteli bir görünüm kazandırır.

 

Spor & Eğlence

Atletik performans sınırlarına ulaştığında, rekabet ekipmanının nasıl daha hafif, daha hızlı ve daha kolay yönetilebilir hale getirilebileceği sorusu ortaya çıkar. Alüminyum için anahtar kelime budur! Ağır malzemeler, aynı veya daha yüksek mukavemetli hafif malzemelerle değiştirilir. Ayrıca alüminyum, tasarım sektöründe sıklıkla kullanılan modern, zamansız bir yüzeye sahiptir.

Alüminyum diğer şeylerin yanı sıra çatal bıçak takımlarında, tabaklarda, tencerelerde, tavalarda, ızgara folyosu olarak, televizyonlarda, akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda, lambalarda, merdivenlerde, karavanlarda, telesiyej bileşenlerinde, bahçe sandalyelerinde, kamp malzemelerinde, futbol kalelerinde, resim çerçeveleri, dolap kulpları, yangın koruma kıyafetleri, yangın merdivenleri, Tırmanma kancaları, mobilya tasarımı, bisiklet çerçeveleri ve parçaları, çiviler ve saplamalar.