Alüminyum HurdalarBy
editor2
06 Mart 22
0
comment
Alüminyum hurdalar

Alüminyum hurdalar fiyatları ekonomik şartlara bağlı olmak üzere, fiyatlandırması sürekli olarak değişmektedir. Dolar kurlarında olan hareketlenmeler ülkemizi de etkilemektedir.  ABD ve diğer bazı Avrupa ülkelerinin ekonomisi,  alüminyum hurda fiyatlarını etkilenmektedir.

Ekonominin insanlara sıkıntı yaratması durumu, tüketicilerin otomobil gibi bazı araçlara para harcama olayını azalttı. Bunun ile birlikte bu işleyiş alüminyum hurda miktarını da arttırdı. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalınma sonucunda alüminyum hurda fiyatlarında önemli bir artışa gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra ekonomik durumlar otomotiv sektöründeki fiyatlardan eşit oranda etkilenmiştir.

Alüminyum hurdalar

Alüminyum Hurdaların Çeşitleri

Alüminyum hurda çeşitleri mevcuttur. Alüminyum hurdayı iki türe ayırmak mümkündür. İlk çeşit ise şu şekildir; metalik olmayan parçalardan yoksun bir plaka olan alüminyum olarak adlandırılır. Bunun dışında ikinci tipi ise şu şekildedir; kendisine bağlı metal veya plastik parçalar ile sınıflandırılan kontamine olarak adlandırılan alüminyum hurda olarak kabul edilebilir.

Genellemesine baktığımızda, diğer malzemelerin izlerini içeren herhangi bir malzemeye kontamine demek mümkündür. Bu malzemeler kontamine hurdadan daha değersizdir. Alüminyum hurdayı ayırmanın ilk yöntemi renk ayrımı yapmadan geçmektedir.

Renkleri farklı olan türlerin renk farklılıkları teknik olarak ayrılmasına olanak sağlar.  Bu olaya örnek verecek olursak yüksek oranda silikon (Si) ve Mn içeren bir alüminyum hurda daha koyu bir renge sahip olurken, yüksek konsantrasyonlarda Cu ve Zn içeren bir alüminyum hurdanın ise daha açık bir renge sahip olmasını verebiliriz. Günümüz teknolojisi renk ayrımından tür farkını bulmamızı sağlamaktadır. Bunun dışında genellikle renk sınıflandırmaları, kimyasal aşındırma ile birlikte kullanılmaktadır.

Alüminyum Hurdalar İşlevi ve Nerelerde Kullanıldığı

Alüminyum hurda inşaat işi içerisinde de kullanılmaktadır. Alüminyum hurdaları çatı ve dış cephe kaplaması için kullanılmaktadır. Bunun ile birlikte günümüzde vinil kaplama konut alanlarında daha sık kullanılmaya başlamıştır.

Bileşimi hiç fark etmeksizin, alüminyum tel gümüş rengindedir ve manyetik bir özellik taşımaz. Alüminyum hurdanın bu özelliği ise, bakırdan veya başka herhangi bir metalden ayrılması gerektiği anlamını taşır.

Tüm bunların hacrinde alüminyum aynı zamanda otomobillerden de elde edilebilir. Otomobillerde alüminyum ve demir de sıklıkla kullanılmaktadır. Buna en güzel örnek ise hurdaya dönmüş bir aracın, alüminyum bir arabanın motoru haline gelebiliyor olmasıdır. Bu işlemede dökme demir şanzıman adı verilmektedir.

En çok kullanımı gerçekleşen alüminyum hurda türleri, hurda veya eritilmiş bir vaziyette satılabilir. Nasıl ayırdığınıza bağlı olarak, hurdayı olduğu gibi satmak mümkündür. Buna bir örnek olarak, geri dönüşüm tesisine satılması olacaktır.

Alüminyum Hurda Türleri

Alüminyum çeşitleri oldukça fazladır. Bunun ile birlikte en yoğun şekilde satılan ve talep edilen en karlı olan alüminyum, alüminyum hurdadır.  Endüstri alanlarında oldukça değerleri bir etmendir. Bunun haricinden üretim maliyetleri ve fiyat avantajı sebebi ile çoğunluk tarafından tercih edilir.

Alüminyum hurdalar çok zor şekilde ısınsa da, çok hızlı şekilde soğumaktadır. Oldukça hafif, parlak ve dayanıklı özellikleri olduğu gerekçesiyle, birçok yerde tercih edilmesi normaldir. Bunun ile birlikte aynı işlevlere ve özelliklere sahip bakırdan daha kullanışlı ve daha uygundur. Diğer tüm bilgilere ulaşmak için, Google üzerinden sitemize giriş sağlayın.