Hurda Fiyatları Ne Kadar?By
editor
14 Şubat 22
0
comment
Hurda Fiyatları

Hurda Fiyatları Ne Kadarile alakalı içeriğimiz hoş geldiniz. Konuyu devam ederek sorularınızın cevaplarına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hurda fiyatlarındaki artış eğilimi

Özel şahıslar için hurda fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yine hurdalarınızı toplayıp kârlı bir şekilde satmakta fayda vardır. Önceki yıllarda hurda fiyatları o kadar düşüktü ki hurda toplamanın modası geçti. Hem düşük talebi hurda fiyatlarının düşmesine neden olan yükselen ülkeler Çin ve Hindistan hem de mevcut ekonomik krizin kendisi bundan sorumluydu. 2012 yılının başında, hurda talebi arttı ve hurda fiyatları yeniden hafif yükselmeye başladı. 2012’deki ekonomik canlanma da hurda fiyatlarını artırıyor. Şu ana kadar hurda fiyatları %30’a kadar yükseldi. Hurda fiyatlarına yönelik eğilim artıyor.

Ticareti artıran hurda metal fiyatları

Temel olarak, 2006 yılının başından itibaren hurda fiyatlarının gelişimi kesinlikle dinamik olarak tanımlanabilir. 2010 yılının başından bu yana, bu dinamik yeniden arttı ve hurda fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Hurda bazında çalışan üreticiler için, ürünlerini hesaplarken trendi dikkate almaları gerektiğinden, hurda fiyatlarındaki oynaklık pek de sorunsuz değil.

Değişken metal fiyatlarının çelik üretim endüstrisi üzerinde de etkisi olduğundan, becerikli girişimciler hurda fiyat sürprimlerini uygulamaya koydular. Bu ek ücretler, havayolları için gazyağı ek ücretine benzer şekilde çelik tüccarları tarafından ayrı olarak gösterilir.

Hurda Fiyatları

Hurda fiyatları geleceği

Hurda geri dönüşümcüleri ileride daha pembe zamanlar görüyor ve hurda fiyatlarının gelişmesini dört gözle bekliyor. Ekonomik etkilerin olumsuz etkileri, G20 ülkelerinin kapsamlı ekonomik kalkınma programları sayesinde telafi edilmektedir. Metal fiyatlarının yeniden piyasa ekonomisinin temel unsurlarına – arz ve talebe – yöneleceğine dair umut artıyor.

Hurda fiyatları etkileyen faktörler

Demir içeriği ve kirlilik seviyesi, çeşitli çeşitlerin ulaşılabilir fiyatları üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca çeliğe olan talep, ilgili çelik fiyatları, pik demir fiyatları, döviz kurları ve tabii ki küresel hurda arzı da hurda metal fiyatlarını etkiliyor.

Diğer yatırım kategorileri ile karşılaştırıldığında hurda fiyatlarının çok büyük dalgalanmalara maruz kalması hurda alımını riskli hale getirmektedir. Hurda fiyatlarını şekillendiren koşulların çeşitliliği nedeniyle, hurda fiyatlarının gelişimi hakkında tahminlerde bulunmak zordur.

Hurda fiyatları oluşturulması için ilgili çarpanlar:

Düzenleyici manipülasyonlar ve çıkar gruplarının ittifakları hurda fiyatlarını etkiler. Farklı hurda devlerinin hurda piyasasının denetimine tabi tutulduğu konfederasyonu, hurda fiyatlarını şekillendiriyor.

Bazı durumlarda, hurda ticareti (örneğin alüminyum, bakır, çinko …) borsa tarafından kontrol edilir ve bu da hurda fiyatları üzerinde manipülatif bir etkiye sahip olabilir.

Ana metallerin çıkarılmasına yönelik yüksek yatırımlar ve nakliye ve depolama, vergiler ve reasürans için katlanılan maliyetler de hurda fiyatları üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir.

Para birimlerindeki dalgalanmalar, hurda fiyatları üzerinde eşit derecede güçlü bir etkiye sahiptir. Hurda piyasasında orta düzeyde mali kontrole sahip borsa katılımcılarının spekülatif eylemleri, oldukça büyük deformasyonlara neden olabilir.

Gezegenimizdeki tüm baz metallerin üçte ikisi, politik olarak istikrarsız koşullara sahip eyaletlerde çıkarılıyor. Bu ülkelerdeki hükümet işlerinde meydana gelen şaşırtıcı değişiklikler, genellikle hurda fiyatlarındaki artışın nedenidir.

İşte 9 Ocak 2022 tarihli güncel hurda fiyatları

 

Alüminyum            kg başına 3,65 €’ya kadar *

Kurşun                  kg başına 1,63 €’ya kadar *

Paslanmaz çelik    kg başına 2,23 €’ya kadar *

Demir ve çelik       kg başına 0,32 €’ya kadar *

Elektronik atık       kg başına 75,98 €’ya kadar *

Karbür ve HSS       kg başına 17,00 €’ya kadar *

Kablo                    kg başına 8,02 €’ya kadar *

Bakır                     kg başına 8,02 €’ya kadar *

Çinko                    kg başına 2,27 €’ya kadar *

Kalay                     kg başına 32,49 €’ya kadar *

Kaynak:

https://www.schrott24.de/schrottpreise/