CO2 Manager

CO2 Manager yazılımımızla karbon ayak izinin hesaplanması ve azaltılması konusunda çözümler sunuyoruz. Geri dönüşüm konusunda uzmanlaşmış ekibimizin deneyimleriyle geliştirdiğimiz ürünümüz karbon ayak izi hesaplaması ve raporlaması konusundaki tüm ihtiyaçlarınıza çözüm oluyor. Sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak amacıyla geliştirdiğimiz ürünümüz, karbon ayak izi hesaplaması ve raporlaması üzerine uçtan uca çözümler sunuyor.

Son dönemde Avrupa Birliği tarafından uygulamaya konulan SKDM (Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması) ile karbon ayak izi hesaplamasının önemi her geçen gün artmaktadır. 1 Ocak 2026 itibariyle faaliyete geçecek olan sistem kapsamında Avrupa Birliği’ne “Demir-Çelik, Alüminyum, Çimento, Gübre, Elektrik ve Hidrojen” sektörlerinde yapılacak olan ihracatlarda ürün emisyonları doğrultusunda ücretler ödenecek.

Bu sayede Avrupa Birliği’ndeki Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) kayıtlı olan üreticiler için adil bir rekabet ortam sağlanacak ve karbon kaçağının önüne geçilecek. Ayrıca küresel çapta karbon emisyonları da azaltılacak.

Halihazırda 1 Ekim 2023’ten itibaren  31 Aralık 2025’e kadar yukarıda belirtilen 6 sektörde örnek raporlar sunulacak. 1 Ocak 2026 itibariyle ilk tahsilatlar gerçekleştirilecek. Ardından önümüzdeki yıllarda kademeli olarak SKDM’nin kapsam sektörleri genişletilecek. 2034 yılında ise tüm ürünler için SKDM zorunlu olacak. Geçiş döneminde raporlanacak olan yanlış veriler, şirketlerin ilerleyen dönemlerde büyük cezalar ödemesine sebep olabilir.

Bu sebeple CO2 Manager ile geçiş döneminden başlayarak karbon hesaplarımızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. DEFRA, Ecoinvent, EPA ve TSE gibi kaynaklardan hazırladığımız 50.000’den fazla çarpan verisiyle tutarlı ve doğru raporlarınızı hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca sanayi, enerji, ulaşım, tarım ve hizmet gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler için özelleştirilmiş çözümlerimizi kullanabilirsiniz.

Neden CO2 Manager?

  • Doğrulamaya hazır rapor modülü
  • 50,000 + çarpan verisi (DEFRA, Ecoinvent, EPA, TSE)
  • Bulut tabanlı veri yönetimi
  • İki aşamalı (e-mail, SMS) doğrulama desteği
  • Kullanıcı aktivite izleme
  • Çoklu kullanıcı desteği
  • Rapor arşiv modülü
  • ScopeX

Tüm özelliklerin bunlarla sınırlı kalmadığını ve devamlı yeni özellikler ve sektörler dahil ederek geliştirme sürecine devam ettiğimizi belirtmek isteriz.

CO2 Manager yazılımızla ilgili daha detaylı bilgi almak ve müşteri hizmetlerine ulaşmak için CO2 Manager web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.