Bakır HurdalarBy
editor2
07 Mart 22
0
comment
bakır hurdalar

Bakır hurdalar, hurda piyasası içerisinde en değerli işlevi gören hurdalar arasındadır. Günümüzde bakacak olur isek dünyanın birçok yerinde bakır, elektrik enerjisini etkileşime sokmak ve iletebilmek adına kullanımı gerçekleşen en önemli maddelerden biri olarak kabul edilir.

Artık gerekli işlevlerini yetirmiş ve kullanılamayan etmenlerin her biri hurdadır. Hurda olan tüm eşyalar geri dönüşüme uğramalıdır. Bunun ile birlikte geri dönüşümden sonra tekrar kullanılmalıdır.  Bunun ile birlikte bilindiği üzere birçok hurda türü mevcuttur.

Bakır hurda çeşitleri arasında en bilinen ve en çok tercih edilen urda çeşidi, bakırdır. Bu çeşitler arasında en çok talep edilenin bakır olma sebebi ise, genel anlamda bu kadar tercih edilmesinin sebebi ise bakırın her alanda kullanılmasıdır.

bakır hurdalar

Günümüzde bakırın hangi alanda kullanıldığını bilmeyen insanlar, bakır hurdasının ne olduğunu merak etmektedirler. Bunun dışında bakır hurdasının ne tür bir hurda olduğu merak edilmektedir. Bakır hurdası kırmızı bir renge sahiptir. Bakır, her alanda kullanılan bir etmen olduğu için, en pahalıya satılan bir üründür.

Bakır Hurdalar

Kızıl bir rengi olan ve en çok kullanımı gerçekleşen etmenlerden biri olan bakır, üretimde basit bir rolü olduğu gerekçesi ile eski çağlardan beri kalınlımı gerçekleşen bir malzemedir. Isı ve elektriği en iyi ileten etmendir. Isı ve elektriği en iyi ileten etmen olduğundan bakır ısıtma, soğutma ve elektrik endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunun ile birlikte bakırın paslanmaz özelliği vardır. Bu özelik ise bakırın kaplama alanında yaygın olarak kullanılan bir malzeme haline getirmiştir. Bunun ile birlikte bakırın kaynak yapılması gereken alanlarda ve bronz üretiminde önemli bir yer tuttuğunu söylemek mümkündür.

Sanayi ve hammadde sektörleri arasında son derece önemli bir fayda sağlayan malzeme olması, bakırın günümüzde yaygın olarak kullanılmasına yol açar. Bunun dışında bakırın eski zamanlarda kısıtlı imkânlarda dahi faydalı olması, bakırın insan yaşamı için her zaman önemli bir yer tutmasına neden olmuştur.

Geri dönüşüm amacı ile gönderilimi gerçekleşen hurda bakır, hem iç piyasada hem de dış piyasada değerlenmektedir. Enerji geri dönüşüm tarafından kaydedilmiş olsa da, ülke ekonomisine yararı da görülmektedir. Bakır hurdası, özellikle elektrik bölümünde, mücevher, tencere, tava ve cezve yapımında da kullanılmaktadır.

Bakır Hurda Kullanım Alanları

Şirketlerde kullanımına oldukça sık rastlanır. Fabrika tesislerinde üretim için kullanılmaktadır. Kamu kurumlarında kullanılmaktadır. Fabrikalarda sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Bu ve benzeri alanlarda kullanımı sıklıkla gerçekleşir.

Bakır Hurdalar Nerelerden Sağlanır?

Bakır hurdalar genel olarak artık kullanılamayan ve işlevini kaybetmiş bakır tencere, cezve ve tabak gibi mutfak eşyaları içerisinden bulunmaktadır. Kullanılamaz durumda olan elektrik kabloları, otomobil parçaları içerisinde bakır hurdalara oldukça sık içerir. Bunun ile birlikte günlük hayatta kullanılan birçok şey, içerisinde bakır içerir.

Bakır Üretimi

Bakır bir mineral içerisinde bulunur ve bu minerallerin oranı % 6’nın üzerindeyse, mineral bakır açısından zenginleştirilmiş olarak kabul edilir. Üretilen başlıca mineraller ise şunlardır; Kuprit (%88,82), Tenorit (%79,89), Kalkosit (%79,85), Kovellit (%64,46), Bornit (%63,31), Malahit (%57,48), Azurit (%55,31), Tennantit (%47,51), Tetrahedrit(%34,8),Kalkopirit (%34,63). İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Daha detaylı arama yapmak için Google arama motorunu baz alabilirsiniz.