Bakır HurdaBy
ethic
08 Eylül 21
0
comment
Bakır Hurda - Ethic Metal Geri Dönüşüm Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bakır hurda, hurdacılık sektörünün en önemli hurdalarından biri olma özelliğine sahiptir. Bilindiği üzere bakır, ısıyı ve elektriği en başarılı şekilde ileten metaldir. Bu nedenle bakırın kullanım alanı bir hayli geniştir. Paslanmaz olduğu için pek çok sektörde ve alanda bakırdan faydalanılır. Bu hususların her biri bakır hurda bulmanın da kolay olduğunu gözler önüne serer. Bakırın artık kullanılamayacak duruma gelmesi, hurda kategorisine girmesine neden olmaktadır. Hurda olarak nitelendirilen bakır ise çeşitli geri dönüşüm işlemlerinden geçirilir ve üretim sahasına yeniden kazandırılır.

Bakır hurdanın sektörde çok değerli olmasını sağlayan çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Fakat bundan önce bakır hurda nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Peki bu tür hurdalar nedir ve hangi özelliklere sahiptir?

Bakır Hurda Nedir ?

Bakır Hurda Nedir

Kullanılmayacak ve işe yaramaz duruma gelmiş bakır metali, bakır hurda olarak isimlendirilir. Pek çok türü bulunmakta olup bu türler, sektörde sıklıkla kendine yer edinmektedir. Bilindiği üzere bakır, kolay işlenebilir bir üründür. Bu nedenle pek çok sektörde bakırdan yararlanılır. Çok önceki dönemlerden beri, çeşitli avantajlarından ötürü bakıra ilgi artmış ve bu durum günümüzde de değişiklik göstermemiştir.

Bu durum, bakırın kullanım alanının daha da genişlemesine ve bakır hurdanın kolay bulunabilir bir hurda çeşidi olmasını neden olmuştur. Hurdacılık sektöründe bulunan firmaların büyük bir kısmı, bakır hurda alımı noktasında herhangi bir sıkıntı çekmemektedir. Peki ama bakırın bu kadar avantajlı olmasını sağlayan nedenler tam olarak nedir?

Bakır Hurda Özellikleri

Bakır Hurda Özellikleri

Bakır hurdanın özellikleri, bakır metalinin özellikleriyle bir arada düşünülmek zorundadır. Bu bağlamda bakırın özelliklerini genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Elektrik ve ısıyı oldukça iyi şekilde iletir.
 • Kolay işlenebildiği için zahmetsizce üretim sürecine dahil olur.
 • Kahverengi ve kırmızı renge sahiptir.
 • Mukavemeti bir hayli düşüktür.
 • Soğuk şekilde rahatlıkla şekillendirilebilir.
 • Bronz ve pirinç gibi alaşımların yapımında kullanılır.
 • Enerji sektörünün en önemli malzemelerinden bir tanesidir.
 • Kuyumculuk, kimya, boya olmak üzere pek çok sektörde kullanılır.
 • ADSL ve HDSL kablolarının yapımında bakırdan yararlanılır.

Bakırın yukarıdaki gibi sıralanabilen özellikleri, bakır hurda olarak bilinen bu hurda türünün sektörde neden bu kadar önemli olduğunu açıklamaktadır. Hurdacılık faaliyetlerini sürdürmekte olan pek çok firma, bakır hurdaları müşteriden ederinde satın almakta ve bu hurdaların geri dönüşüm merkezlerinde çeşitli işlemlerden geçmesini sağlamaktadır. Bu işlemler sonrasında bakır hurdalar, üretim sahasına yeniden kazandırılmış olmaktadır. Bakır hurdaların geri dönüşüm merkezlerine gidene kadar pek çok işlemden geçmesi gerektiği için firmalar, alanında uzman personellerden destek almakta ve sürecin profesyonel bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Bakır Hurda Çeşitleri

Bakır Hurda Çeşitleri

Hurdacılık sektörü için çok önemli olan bakır hurdaların pek çok türü bulunmaktadır. Bunların her biri oldukça değerlidir. Bakır hurda çeşitlerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Soyma bakır hurdası
 • Külçe bakır hurdası
 • Lema bakır hurdası
 • Bakır talaş hurdası
 • Kırkambar bakır hurdası
 • TTR kablo bakır hurdası
 • Antigron kablo hurdası

Bakır hurdaların çeşitleri, bu hurda türünün oldukça yaygın olmasını sağlamaktadır. Her bir bakır hurda türünün fiyatı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle müşterilerin güncel fiyatlar üzerinden araştırmalarını yapması ve bakır hurdaları ederinde satışa sunması gerekmektedir. Bu hurda türlerinden en gözde olanı hiç şüphesiz ki soyma bakır hurdasıdır. Peki ama soyma bakır hurdası nedir ve hangi özelliklere sahiptir?

Soyma Bakır Hurdası Nedir ?

Soyma Bakır Hurdası Nedir

Soyma bakır hurdası, iletim hatlarında kullanılmış ve kullanım ömrü sonlanmış kabloların soyulması ile elde edilen bakır hurdanın bir türüdür. Bakır hurdaların en önemli ve en değerli türü olarak değerlendirilen soyma bakır hurdaları, sektörde bulunan firmaların da ilgisini çekmektedir. Bu tür hurdalar, detaylı bir analiz sonrasında elde edildiği için her bir aşamanın çok değerli olduğunu söylemek mümkündür.

Soyma bakır hurdaların sahip olduğu özellikler, bu hurda türünün geri dönüşüm merkezlerinde işlemlerden rahatlıkla geçmesini sağlar. Bilindiği üzere hurdaların büyük bir çoğunluğu kimyasal işlemlerden ne kadar çok geçerse hurda olarak değeri de bir o kadar düşer. Fakat bu durum soyma bakır hurdası için geçerli olmadığından, sektörde faaliyetlerini sürdüren firmalar, bu hurda türüne çok fazla önem verir.

Hurda Bakır Nerede Bulunur ?

Hurda Bakır Nerede Bulunur

Bakır hurdalar, kullanım sahaları geniş olmasından dolayı pek çok yerden temin edilebilmektedir. Birçok kişi, hurda bakır nerede bulunur sorusu üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmekte ve bu tür hurdalara nereden erişim sağlayabileceklerini öğrenmeye çalışmaktadır. Bakır hurdaların bulunabileceği alanları şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Yıkım ya da tadilat sahası
 • Bakır heykel ve dekorlar
 • Ev tesisatı
 • Bakır çatılar
 • Ev aletleri
 • Eski elektronik eşyalar
 • Mutfaktaki bakırlar
 • Bilgisayarlar

Bakır hurda arayışında olan şahıs / firmalar, yukarıdaki gibi sıralanabilen alan/ eşyalardan bakır hurdaların teminini sağlayabilir. Bakır hurdaların müşteriden ederinde satın alınması, müşteri güveni açısından çok önemlidir. Bu nedenle hurdaların detaylı analiz edilmesi ve fiyat çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bakır Hurda Alımı

Bakır Hurda Alımı

Hurdacılık sektöründe yer alan firmalar, pek çok hurdayı satın almakta ve bu hurdaların geri dönüşüm işlemlerini özel merkezlerde yapmaktadır. Bu noktada bakır hurdanın da satın alındığını ve üretim sahasına tekrar kazandırıldığını ifade etmek olanaklıdır. Bakır hurda alımı, hurdacılık sektöründe bulunan firma/şahıslar tarafından yapılmaktadır.

Ömrünü tamamlamış ve içerisinde bakır bulunan eşya/ürünler ederinde satın alınmakta ve bu hurdalar sınıflandırma ve ayrıştırma işlemlerinden geçirilmektedir. Her bir işlem, bakır hurdanın değerlendirilebilmesi adına bir hayli önemlidir. Hurdalar ilk önce sınıflandırma işlemlerinden geçirilerek bakır hurdanın türü belirlenir. Ardından ayrıştırma işlemleri gerçekleştirilir ve bakır hurdanın geri dönüşüm için uygun hale gelmesi sağlanır. Bir sonraki adım ise bakır hurda geri dönüşüm işlemleri olarak bilinmektedir. Bu adımda ise bakır hurdalar birtakım kimyasal ve fiziksel işlemlerden geçerek üretim sahasına yeniden kazandırılmaktadır.

Bakır Hurda Alımı Satımı

Bakır Hurda Alımı Satımı

Hurdacılık sektöründe bulunan bazı firmalar, bakır hurda alımı satımı konusunda uzmanlaşmıştır. Bu firmalar, müşteriden hurdayı ederin satın alır ve satın aldığı hurdayı bir diğer firmaya satar. Bu tür firmalar genellikle hurdaları alım-satım üzerinden değerlendirdiği için hurdaları geri dönüşüm merkezlerine göndermez. Bu durum, aslında hurdaların satışında aracılık yapmak olarak da düşünülebilir.

Fakat dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, hurdaların satın alımında müşterinin güvenini sarsacak bir fiyat teklifinde bulunmamak. Hurdanın analizinin yapılması ve bakır hurdanın değerinin ölçülmesi bir hayli önemlidir. Bu sayede hurdanın fiyatı belirlenmekte ve müşteri, sahip olduğu hurdayı ederinde satışa sunabilme şansı elde etmektedir.

Hurda Bakır Alan Şirketler

Hurda Bakır Alan Şirketler

Hurdacılık sektöründe bulunan şirketler, geri dönüşüm merkezlerine de sahiptir. Bu nedenle pek çok hurdayı satın almakta ve bu hurdaların geri dönüşüm aşamalarından geçmesini sağlamaktadır. Hurda bakır alan şirketler, daha önce de bahsedildiği üzere bakır hurdanın bulunduğu alanlardan hurda alımını gerçekleştirmektedir. Satın alınan hurdalar, uzman personeller tarafından sınıflandırılmakta ve ayrıştırma işlemlerinden geçirilmekte ve hurdaların geri dönüşüm işlemleri için hazır olması sağlanmaktadır. Geri dönüşüm cihazlarına konulan hurdalar, kimyasal ve fiziki olmak üzere pek çok basamaktan oluşan işlemlerden geçer. Bu işlemler sonrasında geri dönüştürülür ve üretim sahasına tekrar kazandırılır.

Hurda Bakır Alan Firmalar

Hurda Bakır Alan Firmalar

Hurda bakır alan firmalar, hurdacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren yerler olarak bilinir. Bu firmalar, çoğunlukla küçük çaplı çalışmalar gerçekleştirmekte ve satın aldıkları hurdaları ya fabrikalara satmakta ya da hurdaları geri dönüşüm merkezlerine göndererek geri dönüşüm işlemlerinin tamamlanmasını mümkün kılmaktadır.

Bu noktada firma hizmet politikasının ne olduğu bir hayli önemlidir. Hurda bakır alan firmalar eğer hurdaları üretim sahasına yeniden kazandırmak istiyorsa genellikle hurdaları sınıflandırma ve ayrıştırma işlemlerinden geçirir, ardından hurdaların kimyasal ve fiziki işlemlerden geçmesi için geri dönüşüm merkezlerine gönderir. Bu sayede bakır hurdalar, üretim sahasında yeniden kullanılabilecek bir forma kavuşmuş olur.

Bakır Hurda Fiyatı 2021

Bakır Hurda Fiyatı 2021

Bakır hurdaların pek çok türe sahip olması, bu hurda türünde fiyat farklılıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Birçok kişi, bakır hurda fiyatı 2021 konusunu merak ettiği için derinlemesine bir şekilde araştırma yapmaktadır. Bakır hurdaların analizlerinin yapılması, fiyat noktasında da netlik kazanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ilk etapta derinlemesine çalışmalar yapılmalı, ardından bakır hurdaların fiyatları belirlenmelidir.

Bakır hurda fiyatı 2022 kapsamında pek çok kişi, ellerinde bulunan bakır hurdaları firma/şahıslara satmakta ve kullanım süresi dolmuş bakırın üretim sahasına yeniden kazandırılmasını sağlamaktadır. Bu noktada bakır hurdanın alım ve satım işlemlerinin titizlikle yapılmasının çok önemli olduğunu ifade etmek gerekir. Satın alınan hurdaların planlı bir süreç dahilinde geri dönüştürülmesi hem doğaya hem de ekonomiye büyük katkıda bulunur. Google üzerinden baz alarak arama sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın